HOME   SCHEDULES (MEN | WOMEN)   TEAMS (MEN | WOMEN)   MONEY LIST (MEN | WOMEN)   ORDER OF MERIT (MEN | WOMEN)   NEWS   PROFILES   PHOTOS 
International Bernese Ladies Cup
 Bern, Switzerland

Dates:

Jan 12 - 15, 2017 

Purse: 

$20,500 CHF

Teams: 

32 (8 qualifiers)

Format: 

Triple Knockout 

Click here for Event/Contact information
Champions
2017 Alina Paetz Zurich, SUI
2016 Silvana Tirinzoni Aarau PwC, SUI
2015 Alina Paetz Baden Regio, SUI
2014 Eve Muirhead Stirling, SCO
2013 Silvana Tirinzoni Aarau, SUI
2012 Michele Jaeggi , SUI
2011 Lene Nielsen , DEN
2009 Shannon Kleibrink Calgary, AB
2008 Kelly Scott Kelowna, BC
2007 Anette Norberg , SWE
  2017 International Bernese Ladies Cup  
  Home Teams Draw Consolation Playoffs Scores Statistics
 
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Central European Time (CET)
Lene Nielsen
1
Thu 5:30pm
Loser to 31
  [1] Lene Nielsen
Marine Gauchat
Daniela Jentsch
3
Fri 8:30am
Loser to 45
  [17] Lene Nielsen
1
Thu 5:30pm
Loser to 31
  [2] Daniela Jentsch
Oona Kauste
Isabelle Maillard
5
Fri 1:30pm
Loser to 47
  [25] Isabella Wrana
1
Thu 5:30pm
Loser to 32
  [3] Isabella Wrana
Isabella Wrana Isabella Wrana
Jana Stritt
3
Fri 8:30am
Loser to 46
  [18]
1
Thu 5:30pm
Loser to 32
  [4] Allison Flaxey
Allison Flaxey
Hannah Fleming
8
Sat 8:30am
Loser to 56
  [29]
1
Thu 5:30pm
Loser to 33
  [5] Hannah Fleming
Qualifier
Raphaela Keiser
Tori Koana
3
Fri 8:30am
Loser to 43
  [19] Hannah Fleming
1
Thu 5:30pm
Loser to 33
  [6] Melanie Barbezat
Melanie Barbezat Silvana Tirinzoni
Towe Lundman
5
Fri 1:30pm
Loser to 48
  [26]
1
Thu 5:30pm
Loser to 34
  [7] Cory Christensen
Cory Christensen Silvana Tirinzoni
Anne Malmi
3
Fri 8:30am
Loser to 44
  [20]
1
Thu 5:30pm
Loser to 34
  [8] Silvana Tirinzoni
Silvana Tirinzoni
Bingyu Wang
2
Thu 8:00pm
Loser to 35
  [9] Bingyu Wang
Michelle Schlachter
Ursi Hegner
4
Fri 11:00am
Loser to 41
  [21] Bingyu Wang
2
Thu 8:00pm
Loser to 35
  [10] Hazel Smith
Hazel Smith
Elena Stern
6
Fri 5:00pm
Loser to 50
  [27] Margaretha Sigfridsson
2
Thu 8:00pm
Loser to 36
  [11] Nina Roth
Nina Roth Margaretha Sigfridsson
Tanja Santschi
4
Fri 11:00am
Loser to 42
  [22]
2
Thu 8:00pm
Loser to 36
  [12] Margaretha Sigfridsson
Margaretha Sigfridsson
Eve Muirhead
8
Sat 8:30am
Loser to 54
  [30]
2
Thu 8:00pm
Loser to 37
  [13] Eve Muirhead
Qualifier
Schaffhausen Vitodata
Andrea Schoepp
4
Fri 11:00am
Loser to 39
  [23] Andrea Schoepp
2
Thu 8:00pm
Loser to 37
  [14] Andrea Schoepp
Angelina Jensen Alina Paetz
Lisa Gisler
6
Fri 5:00pm
Loser to 51
  [28]
2
Thu 8:00pm
Loser to 38
  [15] Victorya Moiseeva
Victorya Moiseeva Alina Paetz
Mari Hansen
4
Fri 11:00am
Loser to 40
  [24]
2
Thu 8:00pm
Loser to 38
  [16] Alina Paetz
Alina Paetz
All content is © Copyright World Curling Tour.   -  Questions?  Contact the webmaster
Usage of this website signifies you agree with our TERMS OF USE and PRIVACY POLICY